A čo šport?

Autor: Erik Golian | 27.5.2013 o 10:09 | (upravené 28.5.2013 o 14:06) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  137x

Chcel by som občanov a najmä kompetentných oboznámiť s tým, ako sa na ich postoj ku športu pozerám ja a väčšina ľudí ktorá sa venuje športu či už vrcholovo alebo rekreačne. Nakoľko som priamo z Brezna tak sa budem venovať problematike okolia ale dovolím si tvrdiť, že to čo napíšem bude aplikovateľné na celom území Slovenska.

Všetci vieme, že finančných prostriedkov nie je veľa, ale zasa na druhej strane ani málo, stále počúvame o šetrení a úsporách. Ale na úkor koho? Ako môžeme šetriť na zdravom pohybe detí? Z tých čo sú dnes malí budú o 20 rokov veľkí a môžu reprezentovať krajinu na vysokých súťažiach. Samozrejme ak dostanú príležitosť a budú mať vhodné podmienky.

Štúdie dokazujú, že šport je neoddeliteľnou súčasťou prevencie pred chorobami, má pozitívny vplyv na vývoj ľudského organizmu, sociálnu interakciu a vzájomnú toleranciu. Deti musíme zaujať už v skorom veku a učiť zdravému pohybu aby nám "nezchátrali". Športom sa dá predchádzať väčšine chorôb, je to súčasť prevencie a nevyhnutný prostriedok na utužovanie medziľudských vzťahov. Pri pohybovej aktivite sa posilňuje najdôležitejší orgán v tele a tým je srdce, zosilňujú sa svaly, kosti a kĺby. Najväčším zabijakom ľudstva sú srdcovo - cievne choroby, na ktorých liečbu sa ročne utratia milióny eur. Treba im začať predchádzať a podnecovať ľudí aby ako súčasť prevencie pred infarktom zapojili do svojho programu aj šport. Nedá sa žiť na stoličke s kolieskami a čakať, že budeme zdravý.

Podľa mňa je spravodlivé a aj dobré, že prispievame starším spoluobčanom na lieky, rekonštruujeme cesty a chodníky, námestie či iné nehnuteľnosti v správe mesta. A teraz prichádza jedno veľké ALE.

Ale pozrime sa na to z tej druhej strany: " Načo nám bude nová cesta a pekný široký chodník, keď mladý človek bude sedieť doma za počítačom alebo v bare s cigaretou v ruke a pivom pred sebov? V tom lepšom prípade mu pomôže rodina alebo skončí na liečení pre závislých, čo nás, daňových poplatníkov, bude stáť omnoho viac. V tom najhoršom umrie príliš skoro na srdcový infarkt alebo na cirhózu pečene. Prečo? Pretože nikdy nešportoval. Prečo nešportoval? Pretože nemal vytvorené vhodné podmienky na šport o ktoré sa má starať štát, samosprávny kraj a miestna samospráva.

Ale načo budú starším spoluobčanom poukážky do lekárne? Ak budeme pokračovať v súčasnom trende podvýživy športu, tak poukážky budú opodstatnené a potrebné. Ale ak súčasné financie určené na poukážky použijeme na šport, zvýši sa počet športových priaznivcom, ktorý budú rekreačne vykonávať pravidelnú pohybovú aktivitu a tým vykonávať aj prevenciu pred chorobami. O 50 rokov budeme mať menej ľudí odkázaných na takúto pomoc a do lekárne si zájdu kúpiť akurát výživový doplnok aby predišli iným problémom s pohybovým ústrojenstvom. Ak budú súčasné deti a mladistvý športovať budú v zrelšom veku určite zdravší.

Ale načo nám bude námestie, keď v bazéne pred mestskou plavárňou sa budú ponevierať a znečisťovať prostredie neprispôsobivý občania, hrajúci loptovú hru. Aj jednoduchý bazén s príjemným trávnikom okolo, volejbalovým ihriskom a už vybudovanými tenisovými kurtami by v letnom období prispeli k pohybovej aktivite občanom.

Kompetentný spamätajte sa! Nemôžeme mať spokojných mladých ľúdí, keď nemajú kde tráviť čas. Nemôžeme mať zdravých ľudí, schopných pracovať, keď budeme mať na každom rohu bar, pohostinstvo či "pub" ak nebudú mať priestor na športové vyžitie. Nemôžeme mať zdravé deti bez obezity ak náklady ich rodičov na šport budú vysoké a rašej im kúpia notebook, lebo je lacnejší. Nemôžeme chcieť od našich reprezentantov v športe aby podávali výkony na svetovej úrovni za daných podmienok.

Preto vás vyzývam: "Je čas na zmenu a prehodnotenie priorít."


S pozdravom

Golian Erik

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?