Zodpovednosť médií za šport

Autor: Erik Golian | 28.5.2013 o 14:09 | (upravené 28.5.2013 o 16:05) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  69x

V tomto článku budem písať o tom aká je zodpovednosť médií za propagáciu športu. Nemôžeme všetku vinu hádzať na plecia politikov, štátov a samospráv. V dnešnej dobe keď majú média v rukách väčšiu moc ako vlády, parlamenty či prezidenti, je na nás obyčajných ľudoch aby sme média usmerňovali a dávali im podnety k tomu o čom chcem počuť, vidieť či čítať. Médiá a ich vlastníci sa pozerajú len na čísla na svojom konte a neuvedomujú si akú majú zodpovednosť za ďalší vývoj človeka, ľudstva, krajiny a sveta.

Zapnite si televízor či rádio, je jedno či ráno, na obed alebo večer. Stále sa na nás sype more reklám a sloganov v reklamných prestávkach medzi reláciami, seriálmi a filmami, ktoré nemajú žiadnu pointu, nenútia nás sa zamyslieť a sú len povrchným zobrazením života človeka.

Len si spomente, koľko reklám ste videli, čo sa týkali športu, koľko relácií ste videli, čo sa týkajú športu. V našich domácich médiách asi žiadnu. Ak by Česi nemali svoju vlastnú športovú televíziu asi by som bol odsúdený na zahraničné média z internetu.

Správy sú tri až štyri krát do dňa a prinesú nám len informácie o katastrofách, vraždách, hádkach a bezvýznamných pikoškách o celebritách, ktoré sú len obyčajný ľudia ako mi. Aj oni chcú žiť a majú právo robiť chyby. V novinách o športe sa dozvieme všetko aj o tej poslednej dedinskej lige futbalu a o tých športových podujatiach, kde si chodia pozbierať svoje voličské hlasy politici alebo si objedná pozornosť veľká korporácia.

Športové noviny venujú väčšinu svojho vysielacieho času futbalu a hokeju, ostatné športy idú bokom na úkor týchto dvoch športových hier. Existuje mnoho významných súťaží z iných športov, ktoré by si zaslúžili pozornosť. V médiách som len čírou náhodou zachytil, že v Dudinciach sa konali majstrovstá Eúrópy v chôdzi. Keby som nesledoval špecializované stránky tak o tom neviem. Bolo to podujatie európskeho významu a nikto o ňom u nás nehovoril.

Takmer každý víkend sa konajú rôzne detské súťaže v atletike, plávaní, volejbale, tenise a ďalších športoch. A publicita by im určite pomohla, viacej detí by sa začalo zaujímať o šport a športové kluby by mali širšiu základňu z ktorej by mohli vychovať aj viac ako jeden talent do reprezentácie. Len to by museli médiá pociťovať nejakú zodpovednosť, ktorú prirodzene dostali a časom nadobudli.

Najviac ma znepokojil fakt, že 24.5. - 26.5. sa v Českej Republike konalo jedno z kôl svetového pohára v horskej cyklistike, na ktorom sa zúčastnili aj slovenskí reprezentanti a zmienku o tomto podujatí som nenašiel v žiadnom médiu. Je to dosť smutné, naši chlapci sa nadreli a tréningu na bicykli venovali hodiny zo svojho dňa a vie o tom len malá skupinka ľudí, čo sa o to zaujíma.

Takisto viem o prípadoch kedy si cestu do zahraničia môže dovoliť len sám pretekár a ide bez sprievodu a bez trénera a to ešte nie je ani plnoletý. Podotýkam, že sa títo športovci umiestňujú dosť vysoko na svetových a európskych šampionátoch, ale o ich úspechu v juniorskom veku sa nehovorí a nepíše.

Určite len máloktorí vedia, že 18.5. sa v Dolnej Maríkovej konali majstrovstvá Slovenska v horskej cyklistike, kde bola prítomná špička zo Slovenska. Toto podujatie si zaslúžilo pozornosť všetkých médií zo Slovenska, ale nemalo pozornosť ani jedného. Na podujatí sa zúčastnilo 716 pretekárov, či už profesionálov alebo hobby jazdcov, zmerali si sily na náročnej trati a reprezentovali každý kraj Slovenska. Keby tomuto podujatiu bola venovaná patričná pozornosť, budúci rok by sa ho zúčasnilo viac mladistvých, z ktorých by mohli vyrásť reprezentani ako sú bratia Lamiovci.

Preto apelujem na média, že majú v rukách veľkú moc s ktorou súvisí aj veľká zpovednosť. Je len na nich ako s ňou naložia a ako sa postarajú o budúcnosť nášho športu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?